Zincir Dişli İmalatı

Zincir Dişli İmalat

Zincir Dişli eksenler arası mesafenin uzun olduğu ve aynı düzlemde dönme hareketinin aktarılmasının gerekli alanlarda kullanılan dişli çeşididir. Zincir Dişli’nin avantajlarından biri ise mesafe uzamasına karşın güç aktarma sistemlerinin bir parçası olarak Zincir Dişlilerinin sorun çıkarmadan çalışabilmeleridir. Zincir Dişli kullanılarak yüksek tork elde edilebilir. Zincir Dişliler yapısından dolayı genellikle düşük devir gerektiren dişli mekanizmalarda kullanılırlar. Yüksek devirli kullanımlarda dişlide gürültü yapmaktadır. Zincir Dişliler yağlama gereksinimi bakımından diğer dişli çeşitlerine göre avantajlar sağlamakta ve ayrıca açık hava koşullarında çalışabilmektedir. Zincir Dişlide boşluk kalan tarafta sarkma olmaktadır ve verimli çalışabilmeleri için zincir dişlilerin gergin bir çalışma düzeninde olmaları gerekir.

DMR Makina olarak çeşitli iş makinelerinin standart zincir dişliler yanında aynı zamanda röleli zincir dişli ve özel tip zincir dişli imal etmekteyiz. Zincir Dişli çalışma şartlarına göre ısıl işleme tabi tutulup pas ve korozyon oluşmaması gereken ortamlar için galvaniz ve diğer kaplama yöntemleri ile kaplanmaktadır.

Zincir Dişli imalatı kullanım alanına göre farklı malzemelerden;

  • 4140 ve 8620 semente çeliği malzemeden imalat zincir dişli
  • Ç 1050 (CK 45) imalat çeliği malzemeden imalat zincir dişli
  • Paslanmaz çelik malzemeden imalat zincir dişli
  • Plastik malzemelerden (kestamid zincir dişli, delrin zincir dişli, polyamid zincir dişli) gibi plastik malzeme kullanılarak zincir dişli imalatı yapılmaktadır.

Zincir Dişli imalatını İstanbuldaki atölyemizde yapmaktayız. Zincir Dişliler Amerikan standartları ANSI B29.1 ve Alman DIN standartları gibi bilinen dişli imalat standartlarında imal edilmektedir. En çok kullanılan zincir dişli standartları Alman DIN 8187 ve 8188 standartlarındadır. Dişli imalatçısı olarak müşterilerimize özel tip zincir dişli imalatı ve standart zincir dişli imalatı yapmaktayız. Zincir Dişli imalatı süresince müşterlerimizin talebine göre zincir dişlilere indüksiyon, sementasyon gibi ısıl işlemler yapılabilir ve zincir dişli açımı yanında zincir dişliye, kama açımı, setuskur açımı gibi işlemler yapılabilmektedir.