fason-talasli-imalat-yapan-firma

Talaşlı İmalat

Talaşlı İmalat

Talaşlı imalat daha önceden tasarımı ve konstrüksiyonu yapılan, üretim prosesi belirlenen makine parçasının, üretim için gerekli talaşlı üretim tezgahlarında, belirlenmiş kesici takımlar ile kesme işlemine tabi tutularak şekil almasını kapsayan üretim yöntemidir. Talaşlı üretim, kesici malzemeler veya iş malzemelerinin birbirlerine göre sürtünmesi ile iş parçası üzerinde, sıkıntı oluşmaktadır.

Talaşlı İmalat Yöntemleri

Talaşlı üretim yöntemleri: Talaş kaldırılarak şekil verilen imalat çeşididir. Honlama, frezeleme, planyalama, vargelleme, tornalama, taşlama işlemleri bu kategoride incelenir.

Talaş kaldırılarak şekil verilen imalat yöntemleridir. Talaş kaldırma plastik ve esnek şekil değişimiyle, sürtünme kuvveti, ısı oluşumu, talaşın büzülmesi ve parçalanması, kullanılan parça üstende oluşan yıpranmalar ile sertleşmesi, kesici ucunun zamanla yıpranması gibi nedenlerinden  ortaya çıkan fiziksel bir olaydır.  Talaşlı İmalat, talaş oluşturma işlemidir. İşlemin amacı metali belirli bir boyut ve şekile getirmekle zaman harcamaktansa bu prosesi en uygun talaş oluşumu sağlayacak şekilde yapılmasını sağlar.  Talaşlı imalat statik ,  kimya, malzeme , ısı, gibi çok farklı teknoloji prensiplerini içeren etkin bir teknolojiyi olmaktadır.

 Talaş İmalat Çözümler ile DMR Makina

Talaş üretim için adetli üretimde metal ürünün tasarımla uyuşması, istenilen sürede teslim edilmesi ve kullanılan malzemenin kalitesi önemlidir. Talaş kaldırma sürecinde kesici ekipmanlar iş malzemesi üzerine belirli bir kuvvetle basınç yapıldığında ve bu kuvvet tarafından basınç uygulandığında malzemede esnek ve plastik şekil dönüşümlerinden sonra akmalar gözlenir. Bu gerilmeler ürünün ayrılma sınırını aştığı anda talaş olarak adlandırılan yüzey tabakası iş bölümünden ayrılır.

  • Kesicinin Takım Kalitesi
  • Kesicinin Kesme Hızı
  • Talaş Derinliği Miktarı
  • Kesici İlerleme Miktarı
  • Kesici Kesme Açıları
  • Kesici Titreşimi
  • Kesici Soğutma Sıvısı
  • Kesici Uçların Çapları

Siz de teklif aldığınız firmadan imalat sürecinde talaşlı  üretim için önem arz eden etkenler konusunda dikkatli olmasını isteyebilirsiniz.

DMR Makina sizlere profesyonel hizmet vermekten gurur duyar. Örnek çalışmalarımız ile ilgili videoyu Web Sitemizin Galeri kısmından izleyebilirsiniz.

Mobil: 0532 441 76 28

Dahili: 0212 615 00 33

Email: info@dmrmakina.com.tr